Prawo Pascala, wykorzystywanie płynów w układzie zamkniętym

Hydraulika  –  jest  to nauka badająca  prawa  stanu  równowagi  i  ruchu cieczy.  Zagadnienia dotyczą między innymi urządzeń i budowli hydrotechniczych maszyn hydraulicznych i mechanizmów.

Żyjący w latach 1623-1662 – francuski matematyk, fizyk, pisarz i filozof Blaise Pascal badał między innymi zjawiska dotyczące ciśnienia atmosferycznego  i hydrostatyki.

W roku 1651 sformułował prawo przyjęte jako prawo Pascala mówiące, że: „Ciśnienie wywarte w jednym punkcie cieczy znajdującej się w równowadze (mechanicznej i cieplnej) rozchodzi się jednakowo we wszystkich kierunkach”.

Ciśnienie cieczy i gazu mierzymy wartością siły z jaką ciecz naciska na jednostkę powierzchni stykającego się z nią ciała.

Rys. 1   Ciecz w naczyniu zamkniętym poddana naciskowi tłoka.

rys1

Na pewną masę cieczy wywiera się za pomocą tłoka nacisk siłą F. Jeżeli pole przekroju poprzecznego tłoka wynosi A, to ciśnienie P jakie wywierane jest na jednostkę powierzchni wynosi       P = F / A

Gdzie:

F – siła w N

A – pole przekroju w m2

P – ciśnienie cieczy w Pa (paskalach)

Jednostką ciśnienia i naprężenia mechanicznego w układzie SI jest pascal – Pa

1 Pa = 1 N / m2

Współczynniki zamiany jednostek

1 N / m2 = 1 Pa

1 bar = 105 Pa = 0,1 Mpa

1 kG / m2 = 9,8066 Pa

1 kG / cm2 = 98,066 Pa

1 atm = 1 kG / cm2 = 98,066 Pa

Napęd hydrauliczny  – jest to napęd wywołany ruchem cieczy pod ciśnieniem, oparty na prawie Pascala, natomiast sterowanie hydrauliczne jest procesem kierowania pracą maszyny lub urządzenia, za pomocą cieczy pod ciśnieniem.

Każdy rodzaj napędu posiada swe zalety i wady. Oto niektóre z nich.

Więcej informacji na temat tej pracy znajdziecie na stronie:

Hydrauliczny sprzęt ratowniczy na wyposażeniu Straży Pożarnej