Stacja wodociągowa zrealizowana została na podstawie dokumentacji wykonanej w 1971 r. przez WBPBO w Warszawie. Modernizacji dokonano na podstawie dokumentacji wykonanej przez Spółdzielnie Pracy „Expo-Service” w Poznaniu. Ostatecznie stację oddano do użytku w 1991 r. Stacja zasila w wodę budynki uczelniane i mieszkaniowe SGGW przy ulicy Nowoursynowskiej.
Stacja wodociągowa posiada dwa niezależne ujęcia wody:
1) czwartorzędowej – w skład którego wchodzą dwie studnie głębinowe nr 1a i 2a (spąg warstwy wodonośnej 30 m poniżej terenu, a zwierciadło statyczne 10,8 m poniżej terenu)
2) trzeciorzędowej – w skład którego wchodzi jedna studnia głębinowa nr 3 (spąg warstwy wodonośnej 265 m poniżej terenu, a zwierciadło statyczne 17,5 m poniżej terenu).
Ujęcie wód czwartorzędowych jest podstawowym ródłem wody zasilającej uczelnię, natomiast ujęcie wód oligoceńskich jest układem dodatkowym podłączonym do dwóch punktów czerpalnych o małej wydajności.
Opis cyklu hydraulicznego pracy układu czwartorzędowego.
W obu studniach zainstalowane są pompy głębinowe GRUNDFOSA typu SP 45/6 o następujących parametrach:
Q=22 ÷ 56 m3/h,
H=59 ÷ 24 m,
N=7,5 kW.
Zgodnie z rysunkiem nr 4, każda z pomp pompuje wodę na oddzielną sekcję filtracyjną. W sekcji woda przechodzi kolejno przez areator, odżelaziacz i odmanganiacz, oba o pojemności całkowitej 10 m3 . Po uzdatnieniu woda gromadzona jest w dwukomorowym żelbetowym zbiorniku zapasowo-wyrównawczym o pojemności 2*500m3. Ze zbiornika woda tłoczona jest do sieci trzema pompami typu 65 PJM 200 o następujących parametrach:
Q=24 ÷ 42 m3/h,
H=52 ÷ 40 m,
N=11 kW.
Na stanowisku pomp II stopnia znajduje się jeszcze jedna pompa zapasowa tego samego typu. Pracą pomp sterują dwa hydrofory o pojemności 10 m3 każdy. Układ płuczny składa się z trzech pomp typu 100 PJM 200 o następujących parametrach:
Q=42 ÷ 75 m3/h,
H=11,8 ÷ 9,5 m,
N=3 kW.
Jedna sekcja płukana jest z częstotliwością raz na trzy doby. Podczas płukania pracują dwie pompy płuczne, płucząc kolejno odżelaziacz a następnie odmanganiacz. Wody popłuczne spływają grawitacyjnie do odstojnika, z którego są spuszczane do kanalizacji.
Opis cyklu hydraulicznego pracy układu oligoceńskiego.
Układ jest jedno stopniowy zasilany pompą głębinową typu SIGMA UV N-1-6 o następujących parametrach:
Q=6 m3/h,
N=2,2 kW.
Pompa głębinowa transportuje wodę ze studni nr 3 przez areator do filtru odżelaziającego o pojemności całkowitej 10 m3. Po uzdatnieniu woda gromadzi się w hydroforze o pojemności 10 m3 skąd odpływa do sieci. Filtr ten jest płukany raz na tydzień.
W hali znajdują się dodatkowo jeden odmanganiacz i jeden odżelaziacz, które obecnie pełnią funkcję zapasowych.
Układ sprężonego powietrza, zasilający całą stację, składa się ze stanowiska sprężarek, zbiornika powietrza umieszczonego poza budynkiem stacji oraz armatury kontrolno-pomiarowej. Stanowisko sprężarek składa się ze sprężarki typu A50-380-240, ze wspomaganiem małą sprężarką typu 2 CV. Na wypadek awarii są dodatkowo dwie sprężarki.