WNIOSKI KOŃCOWE
- Modelowanie systemów informacji eksploatacyjnej (SIE) na celu ma tworzenie komputerowej bazy informatycznej, która będzie wykorzystywana we wszystkich „fazach” życia obiektu technicznego.
- Procedury modelowania SIE przedstawiono w niniejszej pracy na przykładzie określonej klasy obiektów, które pracują w cyklach okresowo-ciągłych.
Wymogiem podstawowym w odniesieniu do eksploatacji badanych obiektów jest przede wszystkim ich praca bezawaryjna w okresach użytkowania ciągłego.
Możliwość zapewnienia wymaganej niezawodności tych urządzeń leży głównie w sferze podsystemu obsługiwania.
- Opracowany model sterowania eksploatacją oraz model decyzyjny oparte są na bazie danych, uzyskiwanych z systemu informacji eksploatacyjnej zamodelowanego dla rozpatrywanych obiektów.
- Dane z banku informacji eksploatacyjnej mogą skutecznie wspomagać projektowanie, wytwarzanie i eksploatację rozpatrywanych obiektów w zakresie m.in.:
- sterowania eksploatacją wg przyjętego kryterium decyzyjnego
- zmian konstrukcyjnych, materiałowych, technologicznych, dostępności remontowej itp.
- weryfikacji trwałości i niezawodności założonej przez konstruktorów
- ustaleń w sferze normalizacji odnośnie czasów i harmonogramów obsług.
W rozdziale ostatnim pracy została przedstawiona możliwości wykorzystania najnowszych metod reprezentacji wiedzy eksploatacyjnej przez zastosowanie systemów ekspertowych. Systemy te stanowią nową generację systemów informacyjnych w eksploatacji obiektów technicznych i maszyn.