[1, 3, 4, 11]
Algorytm został zaproponowany przez Andy Barnhart’a z Hughes Systems. W algorytmie, podobnie jak w ERICA, przełącznik stara się utrzymać współczynnik wykorzystania pasma z blisko jedności. Przełącznik mierzy prędkość wejściową danych, oblicza z i na podstawie tych danych aktualizuje fairshare-maksymalną prędkością z jaką może pracować dany kanał wirtualny.
Algorytm rozróżnia dwie sytuacje:
- Jeżeli stopień wykorzystania pasma jest mniejszy od zakładanego: z<1, współczynnik fairshare jest zwiększany:
Faishare=Faishare*Min(ERU, 1+(1-z)*Rup),
gdzie Rup jest parametrem pomiędzy (0.0.25 a 0.1), ERU określa maksymalne jednorazowe zwiększenie pasma i standardowo wynosi 1,5.
- Jeżeli stopień wykorzystania pasma jest większy od zakładanego: z>1, współczynnik fairshare jest zmniejszany:
Faishare=Faishare*Max(ERF, 1-(1-z)*Rdn),
gdzie Rdn jest parametrem pomiędzy (0.2 a 0.8), ERF określa minimalne jednorazowe zmniejszenie pasma i standardowo wynosi 1,5.
Źródło nie może nigdy transmitować z większą prędkością niż obliczony współczynnik fairshare.
Dodatkowo, oprócz obliczanego współczynnika z, algorytm pozwala na ustawienia progu kolejki w przełączniku. Jeżeli długość kolejki przekroczy ustalony próg, przełącznik ustawia bit wystąpienia przeciążenia CI (Congestion Indication) we wszystkich komórkach zarządzających RM. Zapobiega to przed zwiększaniem prędkości transmisji przez urządzenia nadawcze i pozwala na zmniejszenie długości kolejek w buforze.